Komisja Oświaty, Kultury, Zdrowia, Opieki Społecznej i Sportu
Komisja Budżetu i Finansów | Komisja Gospodarki, Bezpieczenstwa, Rolnictwa i Środowiska
Komisja Rewizyjna
Komisja Budżetu i Finansów | Komisja Gospodarki, Bezpieczenstwa, Rolnictwa i Środowiska
Komisja Rewizyjna
Protokół z 25.05. 2010 r.
Protokół Z posiedzenia Komisji Budżetu i Finansów Rady Gminy Białe Błota z dnia 25 maja 2010 roku od godz. 15:00 do 18:30 w Urzędzie Gminy Białe Błota ul. Szubińska 7.W posiedzeniu udział wzięli członkowie Komisji wg. listy obecności oraz Skarbnik Gminy Lucyna Krasulak, Dyrektor BOK Marek Czarnowski, Sekretarz Gminy Anna Rywak, Kierownik Gospodarki Przestrzennej i Rozwoju Andrzej Wiekierak oraz projektanci studium uwarunkowań dla Gminy Białe Błota.
Posiedzenie Komisji prowadził Przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów Henryk Sykut.
Porządek posiedzenia Komisji:
1. Materiały na sesję.
2. Dochody budżetu w I kwartale 2010 r.
3. Wolne wnioski
Ad. 1 Materiały na sesję.
- w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego Białobłockiego Ośrodka Kultury za okres 01.01 2009 r. – 31.12.2009 r.
Dyrektor Marek Czarnowski przedstawił projekt uchwały. Komisja poruszyła kwestię toczącego się postępowania sądowego w sprawie byłego dyrektora BOK oraz kosztów z tym związanych.
- w sprawie powierzenia zadania z zakresu świadczenia zdrowotnego w żłobkach.
Sekretarz Gminy przedstawiła zmieniony projekt uchwały.
- w sprawie zlecenia Komisji Rewizyjnej Rady Gminy Białe Błota zbadania skargi pani Małgorzaty Chmielewskiej i pana Macieja Chmielewskiego na działalność Wójta Gminy Białe Błota
Sekretarz Gminy przedstawiła projekt uchwały.
- w sprawie zmian w budżecie gminy na 2010 r.
Skarbnik Gminy przedstawiła projekt uchwały. Komisja podjęła dyskusję nt. ul. w Murowańcu ul. Żródlanej w Cielu oraz ul. Brzozowej w Łochowie.
Ad. 2 Dochody budżetu w I kwartale 2010 r.
Dochody budżetu przedstawiła Skarbnik Gminy.
Ad. 1 Materiały na sesję.
- w sprawie uchwalenia zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Białe Błota.
Na posiedzenie komisji zostali zaproszeni projektanci studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Białe Błota, w celu przedstawienia projektu uchwały radnym.
Projektanci poinformowali członków komisji, iż przedstawiony projekt uchwały jest odpowiedzią na uchwałę nr XVII/199/2008 Rady Gminy Białe Błota z dnia 26 marca 2008 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Białe Błota. Opracowanie tego projektu uchwały trwało ok 1,5 roku. Pani projektantka wyjaśniła radnym, iż studium jest jedynie planem, ale i tak musi opierać się na konkretnych aktach prawnych. Główną podstawą prawną jest ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Projektanci ponadto opierali się na wielu dokumentach kształtujących zagospodarowanie przestrzenne województwa kujawsko – pomorskiego.
Najważniejszymi dziedzinami dla Gminy są przyroda i komunikacja. Gmina jest położona w bardzo atrakcyjnym miejscu pod względem przyrodniczym. Na terenie Gminy znajdują się dwa zbiorniki wody podziemnej oraz wododział między Wisłą, a Odrą. W związku z powyższym kanalizacja w pierwszej kolejności powinna objąć te obszary. Ponad 50% Gminy to są lasy. Wszystkie lasy podlegają ochronie. Teren Gminy obejmują trzy rodzaje obszarów chronionych: dolina Noteci, obszar chronionego krajobrazu oraz dolina bydgosko- toruńska. W związku z nasilającymi się powodziami, wszystkie tereny dolin postanowiono zostawić niezabudowane, z wyjątkiem fragmentów, które zostały już objęte miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Ponadto na terenie Gminy jest 6 użytków ekologicznych oraz tereny bagienne. Projektanci zaproponowali pod zabudowę tereny pomiędzy wyspami leśnymi.
Przewodniczący Komisji nawiązał do skanalizowania Gminy i powiedział, że on jako radny od 5 lat mówi o konieczności powstania kanalizacji na terenach przy zbiornikach wodnych.
Jeżeli chodzi o dziedzictwo kulturalne, to największe znaczenie dla Gminy mają zabytki archeologiczne. Ponadto strefą konserwatorską objęte są cmentarze. W oparciu o dane historyczne utworzono kilka jednostek tj. strefę mieszkalno-usługową, przemysłowo-usługową i rekreacyjno-usługową. Poza tymi sferami, pozostałe obszary są wyjęte z zabudowy.
Jeżeli chodzi o komunikację to są trzy drogi krajowe, które są spięte obwodnicami. Projektanci zaproponowali utworzenie węzła w Lisim Ogonie. Zaproponowany układ dróg jest przedstawiony w taki sposób, że dobrze obsłużył gminę i aby były dobre połączenia między poszczególnymi miejscowościami i miejscowością Białe Błota. Nie zostały zaplanowane w studium ścieżki rowerowe, gdyż założono że należy zapewnić bezpieczeństwo osobom poruszającym się na rowerach i przy drogach powinny być wyodrębnione drogi dla rowerów.
Jeżeli chodzi o linie kolejowe, to na tę chwilę są dwie. Obie linie miałyby spełniać rolę linii podmiejskich i funkcjonować jako swego rodzaju tramwaj.
Projektanci przedstawili także radnym linie nalotów samolotów i strefy wysokości. Te strefy nalotów będą miały istotny wpływ na zabudowę w gminie.
Projektanci wraz z Kierownikiem Referatu Gospodarki Przestrzennej i Rozwoju zapoznali członków komisji z uwagami, które wpłynęły w sprawie studium uwarunkowań.
Ad. 3 Wolne wnioski.
Brak
metryczka
Wytworzył: Magdalena Maison (25 maja 2010)
Opublikował: Magdalena Maison (21 czerwca 2010, 11:54:17)
Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 1223