Uchwała nr RGK.0007.6.2019 Rady Gminy Białe Błota z dnia 29 stycznia 2019 w sprawie trybu i sposobu powoływania i odwoływania członków Zespołu Interdyscyplinarnego do Spraw Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie [...]
Uchwała nr RGK.0007.6.2019Rady Gminy Białe Błota
z dnia 29 stycznia 2019
w sprawie trybu i sposobu powoływania i odwoływania członków Zespołu Interdyscyplinarnego do Spraw Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Gminie Białe Błota oraz szczegółowych warunków jego funkcjonowania
Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 2 i 15, art. 40 ust. 1, art. 41 ust. 1 i art. 42 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2018 r. poz. 994 ze zm.: z 2018 r. poz. 1000, poz. 1349, poz. 1432, poz. 2500), art. 9 a ust. 15 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (Dz. U. z 2015 r. poz. 1390) uchwala się, co następuje:
§ 1. Uchwala się tryb i sposób powoływania i odwoływania członków Zespołu Interdyscyplinarnego do Spraw Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Gminie Białe Błota oraz szczegółowe warunki jego funkcjonowania, których treść stanowi załącznik do niniejszej uchwały.
§ 2. Traci moc uchwała Nr L/547/2010 Rady Gminy Białe Błota z dnia 28 października 2010 r. w sprawie trybu i sposobu powoływania i odwoływania członków Zespołu Interdyscyplinarnego oraz szczegółowe warunki jego funkcjonowania w Gminie Białe Błota.
§ 3. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Białe Błota.
§ 4. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Kujawsko – Pomorskiego.
Przewodniczący Rady Gminy Białe Błota
Bronisław Balcerowski
Załącznik do uchwały Nr RGK. 0007.6.2019
Rady Gminy Białe Błota
z dnia 29 stycznia 2019 r.
TRYB I SPOSÓB POWOŁYWANIA I ODWOŁYWANIA CZŁONKÓW ZESPOŁU INTERDYSCYPLINARNEGO DS. PRZECIWDZIAŁANIA PRZEMOCY W RODZINIE W GMINIE BIAŁE BŁOTA ORAZ SZCZEGÓŁOWE WARUNKI JEGO FUNKCJONOWANIA
Rozdział 1.
Postanowienia ogólne
1. Do zadań własnych gminy należy tworzenie gminnego systemu przeciwdziałania przemocy
w rodzinie, w tym tworzenie Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie zwanego dalej „Zespołem”.
2. Zespół realizuje zadania określone w „Programie Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie” i zadania wynikające z Krajowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie.
3. Zadaniem Zespołu jest integrowanie i koordynowanie działań przedstawicieli różnych podmiotów oraz specjalistów w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie wchodzących w skład Zespołu w szczególności przez:
1) diagnozowanie problemu przemocy w rodzinie
2) podejmowanie działań w środowisku zagrożonym przemocą w rodzinie mających na celu przeciwdziałanie temu zjawisku
3) inicjowanie interwencji w środowisku dotkniętym przemocą w rodzinie
4) rozpowszechnianie informacji o instytucjach, osobach i możliwościach udzielenia pomocy w środowisku lokalnym
5) inicjowanie działań w stosunku do osób stosujących przemoc w rodzinie.
Rozdział 2.
Tryb i sposób powoływania i odwoływania członków Zespołu
1. W skład Zespołu wchodzą przedstawiciele:
1) Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Białych Błotach
2) Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Białych Błotach
3) Oświaty z terenu Gminy Białe Błota
4) Urzędu Gminy w Białych Błotach
5) Komisariatu Policji w Białych Błotach
6) Ochrony zdrowia z terenu Gminy Białe Błota oraz miasta Bydgoszczy
7) Organizacji pozarządowych
8) Kuratorskiej Służby Sądowej przy Sądzie Rejonowym w Bydgoszczy
9) Prokuratury Rejonowej w Bydgoszczy
2. Powoływanie i odwoływanie członków Zespołu:
1) Przedstawiciele poszczególnych instytucji/jednostek zostają wskazani imiennie przez osoby kierujące instytucjami/jednostkami. Działają na jego rzecz na podstawie porozumień zawartych pomiędzy Wójtem Gminy Białe Błota, a podmiotami delegującymi członka do pracy w Zespole.
2) Skład Zespołu zostanie ustalony zarządzeniem Wójta Gminy Białe Błota powołującym Zespół.
3) Członek Zespołu może zostać odwołany w trybie natychmiastowym, w przypadku uzasadnionego podejrzenia o naruszenie zasad poufności danych i informacji uzyskanych w ramach działania w Zespole mocą zarządzenia Wójta Gminy Białe Błota.
3. Skład Zespołu może być uzupełniany w trakcie trwania jego prac. W przypadku rezygnacji lub zgonu członka Zespołu, w miejsce zwolnione Wójt Gminy Białe Błota powołuje innego członka Zespołu z tej samej instytucji, po wskazaniu kandydatury przez osobę kierującą podmiotem, której członek ten był przedstawicielem.
Rozdział 3.
Warunki funkcjonowania Zespołu
1. Zespół działa na podstawie porozumień zawartych pomiędzy Wójtem Gminy,
a podmiotami, których przedstawiciele wchodzą w jego skład.
2. Zakres zadań realizowanych przez członków ujęty zostanie w porozumieniach zawartych pomiędzy wójtem Gminy, a w/w podmiotami.
3. Za obsługę techniczno – organizacyjną Zespołu odpowiedzialny jest Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Białych Błotach.
4. Kadencja Zespołu trwa 4 lata.
5. Przewodniczącego i zastępcę na okres trwania kadencji Zespołu powołuje się na pierwszym posiedzeniu, spośród członków Zespołu w głosowaniu jawnym zwykłą większością głosów, a na wniosek jednego z członków Zespołu w głosowaniu tajnym.
6. O wyborze przewodniczącego Zespołu pisemnie powiadamia się Wójta Gminy.
7. Członkowie Zespołu wykonują zadania w ramach obowiązków służbowych lub zawodowych.
8. Przewodniczący może zostać odwołany w trybie takim jak przy powołaniu, ale na podstawie:
1) Uzasadnionego pisemnego wniosku któregokolwiek z członków Zespołu. Odwołanie następuje w wyniku głosowania jawnego, zwykłą większością głosów.
2) Pisemnej rezygnacji przewodniczącego.
3) Uzasadnionego, pisemnego wniosku Wójta Gminy.
4. Odwołanie przewodniczącego skutkuje koniecznością powołania nowego przewodniczącego.
5. Zespół opracowuje regulamin organizacyjny, który określi zakres prac Zespołu, zadania poszczególnych członków Zespołu, a także zasady funkcjonowania grup roboczych oraz sposób dokumentowania prac Zespołu i grup roboczych. Regulamin organizacyjny zatwierdza Wójt Gminy Białe Błota w drodze zarządzenia.
6. Spotkania Zespołu odbywają się w zależności od potrzeb, nie rzadziej jednak niż raz na
3 miesiące.
7. Posiedzenie Zespołu zwołuje przewodniczący z własnej inicjatywy. Posiedzenie Zespołu może być też zwołane na wniosek co najmniej jednej czwartej liczby członków Zespołu. Prace Zespołu są prowadzone, jeżeli w posiedzeniu Zespołu bierze udział co najmniej połowa członków.
8. Zawiadomienie o zwołaniu posiedzenia Zespołu może być dokonane pisemnie, telefonicznie, faksem lub e-mailem, co najmniej dwa tygodnie przed terminem posiedzenia.
9. Uczestnictwo w spotkaniach Zespołu jest obowiązkowe.
10. Z każdego spotkania zostaje sporządzony protokół zawierający przypadki indywidualne
i opis działań zrealizowanych i do podjęcia oraz dokument listę obecności i porządek posiedzenie Zespołu.
11. Spotkania organizowane są w siedzibie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej
w Białych Błotach - w uzasadnionych przypadkach w siedzibach poszczególnych podmiotów, których przedstawiciele wchodzą w skład Zespołu.
12. Zespół przedkłada Wójtowi Gminy Białe Błota coroczne sprawozdanie ze swej działalności w terminie do 31 stycznia, w formie sprawozdania ze wskazaniem podjętych działań w roku poprzedzającym złożenie sprawozdania.
13. Środki na funkcjonowanie Zespołu pochodzą z budżetu Gminy Białe Błota.
Rozdział 4.
Przepisy końcowe
W sprawach nieuregulowanych zastosowanie mają przepisy ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz przepisy rozporządzeń wykonawczych.
UZASADNIENIE
Art. 9 a ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (Dz.U. z 2015 poz. 1390) określa w zarysie sposób powołania, skład oraz zasady działania zespołów interdyscyplinarnych w gminie, natomiast art.9a ust.15 stanowi, że Rada Gminy określa w drodze uchwały tryb i sposób powoływania i odwoływania członków Zespołu Interdyscyplinarnego oraz szczegółowe warunki jego funkcjonowania. Zespół Interdyscyplinarny powołany został w 2010 r. w związku z wejściem w życie nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (Dz.U. z 2010 r. Nr 180 poz.1493 z póź. zm.). W kolejnych latach ustawa ta ulegała kolejnym modyfikacjom. Realizacja zadań na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie pozwoliła na sukcesywne zdobywanie doświadczenia i podnoszenie jakości świadczonej pomocy osobom i rodzinom dotkniętym tym problemem oraz na konfrontowanie stanu prawnego z rzeczywistością, z możliwościami poszczególnych instytucji włączonych w działania pomocowe, a także ocenę skuteczności i trafności podejmowanych działań. W celu dostosowania pracy Zespołu Interdyscyplinarnego do aktualnie obowiązujących przepisów prawa i wykorzystania w praktyce nabytego doświadczenia konieczna jest zmiana całej treści przyjętego w 2010 r. trybu i sposobu powoływania i odwoływania członków Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz szczegółowych warunków jego funkcjonowania. Mając powyższe na uwadze, podjęcie niniejszej uchwały jest celowe i uzasadnione.
Przewodniczący Rady Gminy Białe Błota
Bronisław Balcerowski
metryczka
Wytworzył: Dominika Kowalska (25 lutego 2019)
Opublikował: Dominika Kowalska (25 lutego 2019, 12:51:06)
Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 412